flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Як подати позов у цивільній справі?

     Всім, хто хоче захистити свої права в суді, потрібно знати правила визначення компетентного суду - до якого суду звертатися з позовною заявою. Тут важливо не помилитися, бо інакше суд поверне Вам позовну заяву для подання до належного суду.
     Пропонуємо ознайомитися з системою судів, що розглядають справи за правилами цивільного судочинства.

             СХЕМА СУДІВ, ЩО РОЗГЛЯДАЮТЬ СПРАВИ ЗА ПРАВИЛАМИ ЦИВІЛЬНОГО СУДОЧИНСТВА

ХТО МОЖЕ ЗВЕРНУТИСЯ ДО СУДУ В ЦИВІЛЬНІЙ СПРАВІ?

    Право звернутися до суду з позовом має кожен, хто вважає, що його права, свободи чи інтереси було порушено (ч. 1 ст. З Цивільного процесуального кодексу України).

ЯКИМ Є СТРОК ЗВЕРНЕННЯ З ПОЗОВОМ?

    За загальним правилом, звернутися до суду з позовом можна протягом трьох років з наступного дня, коли Ви дізналися або могли дізнатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (ст. 257, ч. 1 ст. 261 Цивільного кодексу України).

    Для того, щоб передати спір на розгляд суду, Вам слід вчинити такі дії:
- З'ясуйте суд, до якого слід подавати позов, відповідно до правил підсудності. Правила підсудності встановлено ст..ст. 107-1114 Цивільного процесуального кодексу України (за загальним правилом позови до фізичної особи пред’являються за місцем її проживання, до юридичної особи – за місцем її знаходження, хоча є і виключення із цього правила).
- Визначте ціну позову, якщо у позові заявляються майнові вимоги. Ціна позову – це виражена в грошових одиницях вартість майна або сума грошей, стосовно яких позивач предявляє вимоги до відповідача
- Оплатіть судовий збір та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи
- Оформіть позовну заяву відповідно до встановлених вимог, додайте всі необхідні документи.
 

ЯК ПРАВИЛЬНО ОФОРМИТИ ПОЗОВНУ ЗАЯВУ?

    Відомості, що повинні міститися у позовній заяві: 

    Якщо Ви своєчасно виправите помилки, тоді вважатиметься, що Ви подали позовну заяву тоді, коли вона вперше надійшла до суду чи була відправлена поштою (це може мати важливе значення для того, щоб правильно визначити, чи не -пропустили Ви строк позовної давності).

ДОКУМЕНТИ, ЯКІ ДОДАЮТЬСЯ ДО ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ

    Оригінали квитанцій/платіжних доручень, що підтверджують оплату судового збору та витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи

    Докази, що підтверджують позовні вимоги

    Довіреність або інший документ, що підтверджує повноваження представника, якщо позовна заява подається представником

    Копії позовної заяви та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб. Копії не слід додавати при подання заяв щодо трудових спорів, а також позовів про відшкодування шкоди, завданої внаслідок злочину чи каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи, незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів дізнання, досудового слідства, прокуратури або суду

    Позовну заяву, скаргу, клопотання чи будь-який інший документ Ви можете подати до суду:

ПАМ'ЯТАЙТЕ! Днем вчинення відповідної дії вважається день здачі документа на пошту, який визначається за поштовим штемпелем, а не день надходження листа до суду.