flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Підстав для стягнення з дітей аліментів на утримання батька немає – ХАС змінив рішення Ярмолинецького районного суду

23 червня 2021, 10:50

Хмельницький апеляційний суд розглянув в порядку письмового провадження без повідомлення учасників цивільну справу № 689/1813/20 за позовом батька до трьох своїх дітей про стягнення аліментів.

Звертаючись до Ярмолинецького районного суду у вересні 2020 року, позивач пояснив, що після окупації АР Крим він продав свій будинок та переїхав до сина у с. Соколівка Ярмолинецького району, віддавши йому свої заощадження. Після чергового конфлікту син заборонив з’являтися до нього додому, тому наразі він мешкає у падчерки.

Позивач зазначив, що він є внутрішньо переміщеною особою, має інвалідність ІІІ групи, непрацездатний, не має іншого доходу, крім пенсії, у нього скрутне матеріальне становище, у зв’язку з чим просив суд стягнути щомісячно аліменти на його утримання з кожного відповідача в розмірі 50 % прожиткового мінімуму для особи, яка втратила працездатність.

Ярмолинецький районний суд рішенням від 8 квітня 2021 року у задоволенні позову відмовив. Мотивував своє рішення тим, що чоловік ухилявся від виконання своїх батьківських обов’язків щодо відповідачів, а тому немає підстави для стягнення з повнолітніх дітей аліментів на його користь.

Позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення місцевого суду та ухвалити нове, задовольнивши позов. Зазначає, що він є особою з інвалідністю, а тому відповідно до чинного законодавства України має право на утримання від дітей.

Суддівська колегія ХАС не погодилася з висновком місцевого суду, тому вирішила змінити його рішення. Судді звертають увагу, що згідно з частиною першою статті 202 Сімейного кодексу України, повнолітні дочка, син зобов’язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги, при чому цей обов’язок не залежить від майнового стану дітей.

Непрацездатним вважається той з батьків, хто досяг загального пенсійного віку або є особою з інвалідністю I, II чи III групи. Потреба у матеріальній допомозі визначається в кожному конкретному випадку залежно від матеріального становища батьків. До уваги беруться отримання батьками пенсії, державних пільг, субсидій, наявність майна, що може приносити дохід тощо.

Відтак колегія суддів приходить до висновку, що право на утримання повнолітньою дочкою, сином виникає у непрацездатних батьків за умови, що їхня заробітна плата, пенсія, доходи від використання майна, інші доходи є меншими за розмір прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» визначає на 2020 рік прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2020 року – 1638 грн, з 1 липня – 1712 грн, з 1 грудня – 1769 грн.

Як встановив суд першої інстанції, розмір пенсії позивача як особи з інвалідністю третьої групи станом на травень 2020 року становив 2137,48 грн, що перевищує розмір прожиткового мінімуму.

«Отже, виходячи із встановлених обставин справи, позивачем не надано доказів на підтвердження перевищення його щомісячних витрат розміру пенсії, тому відсутні підстави для покладення на відповідачів обов’язку щодо його утримання як непрацездатного та брати участь у додаткових витратах згідно із ст. 203 СК України», – констатує апеляційний суд.

Також апеляційний суд зауважує, що відповідачі не надали належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів на підтвердження обставин щодо ухилення позивача від виконання своїх батьківських обов’язків.

За таких обставин апеляційний суд частково задовольнив апеляційну скаргу позивача, постановивши: «Рішення Ярмолинецького районного суду Хмельницької області від 08 квітня 2021 року змінити, виклавши мотивувальну частину рішення в редакції цієї постанови. В решті рішення суду першої інстанції залишити без змін».