flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Щодо забезпечення рівного доступу людей з особливими потребами до безоплатної правової допомоги

08 квітня 2016, 08:15

 Особи з обмеженими фізичними можливостями - громадяни різних категорій інвалідності - досить часто звертаються до суду за захистом своїх прав та інтересів, а також беруть участь у судових процесах як сторони у справі, свідки, тощо. В ході звернень до суду у них виникає багато перешкод та труднощів внаслідок організаційних та правових аспектів його функціонування. Про це свідчать результати моніторингу забезпечення рівного доступу осіб з особливими фізичними потребами до правосуддя, які проводяться Регіональним громадським благодійним фондом «Право і Демократія» спільно з Проектом USAID «Справедливе правосуддя».

Відповідно до аналітичного звіту «Аналіз забезпечення рівного доступу людей з особливими потребами до правосуддя», представленого Регіональним громадським благодійним фондом «Право і Демократія» 25.11.2015 року на засіданні Комітету Верховної Ради України, судам і судовим адміністраціям було надано ряд рекомендацій.

Дослідження, яке відбувалось показало, що найбільш проблемними є питання фізичної доступності до приміщень судів, а також доступності інформації, необхідної для участі в судовому процесі для людей з обмеженими можливостями.

Ярмолинецьким районним судом, зважаючи на надані рекомендації розроблено певні заходи в напрямку покращення доступу інвалідів до правосуддя.

Згідно Плану заходів на 2016 рік запланована взаємодія суду з  відповідними регіональними та місцевими центрами Міністерства юстиції України з надання безоплатної правової допомоги інвалідам.

При зверненні до суду буде надано можливість забезпечити осіб з інвалідністю наданням безпосередньої допомоги відповідальними працівниками суду.

Заплановано обладнати в санітарно-гігієнічних приміщеннях спеціальну універсальну кабіну з відповідним простором для розміщення крісла-коляски при наявності відповідних коштів.

Щодо особливостей обслуговування людей з різними видами інвалідності, в посадових інструкціях окремих працівників суду будуть передбачені відповідні вимоги та обов’язки.

У зв’язку з цим, планується  проведення навчання для персоналу з метою покращення рівня спілкування та роботи з особами з обмеженими фізичними можливостями та особливими потребами, які звертаються до суду по захист своїх прав та законних інтересів.

Також буде проведено роботу з розміщення та оновлення інформації шрифтом Брайля та маркування перепадів підлоги.

Крім того, звертаємо увагу на те, що окрім запланованих заходів у Ярмолинецькому районному суді з урахуванням потреб людей з обмеженими фізичними можливостями вхід до суду вже облаштований похилим пандусом з поручнями та кнопкою виклику персоналу за допомогою якї особи з обмеженими фізичними можливостями можуть викликати осіб для вирішення проблемного питання. У суді визначено відповідальну особу, яка надає допомогу та викликає відповідальних працівників суду, що дає можливість забезпечити зручний доступ в приміщення.

 

Заплановано облаштувати місця для паркування автомобілів інвалідів поблизу входу в приміщення райсуду та розмістити відповідні знаки.

 

Для зручності маломобільних груп населення, за їх проханням розгляд  справ може проводитись в залах судового засідання, які розташовані на першому поверсі, що значно полегшує особам з інвалідністю захистити свої порушені права. Для своєчасного забезпечення такої можливості можна подати заяву (безпосередньо, поштою, усно). Зразок такої заяви розміщено на веб-сайті суду (http://ym.km.court.gov.ua/sud2221).

 

У суді встановлено необхідне обладнання для проведення судових засідань в режимі відео-конференції. Також представники сторін можуть обмінюватися з судом документами в електронній формі.

 

Шановні громадяни похилого віку, а також з обмеженими фізичними можливостями! Запропоновані судом заходи засновані на повазі до Ваших прав і спрямовані на пошук можливостей, створення та підтримку відповідних умов, що, сподіваємось, дозволить забезпечити безперешкодний доступ до правосуддя, адже захист та підтримка прав полягає не лише у наданні певних особливих умов доступу до правосуддя, але і в прийнятті заходів для зміни поведінки та відношення до вказаних осіб, за яких усі громадяни можуть приймати повну участь в житті суспільства.

 

В разі виникнення потреби Ви можете звернутись до відповідальних працівників суду:

 

- керівник апарату суду – Монастирська Людмила Анатоліївна (роб. тел. 2-15-59);

 

- заступник керівника апарату – Школяр Аліса Михайлівна (роб. тел. 2-11-71);

 

- судовий розпорядник – Карплюк Руслан Олександрович (роб. тел. 2-13-88);

 

- помічник судді – Латюк Віталій Петрович (роб. тел. 2-11-71)